Meie lood

Meie enda kooli teadusteater 08. mai Kabala Lasteaed-Põhikool

9. klassi õpilased ja meie kooli füüsika õpetaja Jaanika kutsusid 5. mail algklasside õpilasi teadusteatri etendusele. (vaata ka pilte)
Õpetaja Jaanika juhendamisel põhikooli lõpetajad valmistasid etenduseks erinevaid füüsika katseid:
  • pindpinevuse katse: ujuv kirjaklamber veega klaasis
  • staatilise elektri katsed: magnetiline õhupall, põgenevad vesivärvid ja hüplevad pipraterad karbis
  • heli liikumise katsed: helilainega küünla kustutamine ja heli liikumine vedrus
  • valguse liikumise katse vedruga
Publiku muljed ja mõtted nähtust ja kuuldust:
1.-2. kl õpilastele eriti meeldisid heli liikumise, pipra hüplemise ja magnetilise õhupalliga paberi lehekeste kogumise katsed.  Saadi teada, et magnetile jäävad külge kerged osakesed. Püüti leida seoseid päriseluga:
"Kui mul läheb kodus midagi väikest kaduma, siis saan magnetiga üles otsida."
"Neid teadmisi läheb vaja, kui tahad edasi õppima minna, nt ülikoolis."
4. klassi õpilaste sõnul oli teadusteater tore. Kõige rohkem meeldis neile helilainega küünla kustutamise trikk. Esimest korda nähti hüplevate pipraterakeste triki. Veel mõtteid seoses nähtu ja kuluduga:
"Kui heli liigub otse, siis tean, et läbi seina see ei kosta ja seepärast teise inimesega rääkimiseks lähen inimesele lähemale ja räägin otse."
"Kodus kasutatakse magnetit külmkapi uksel."
Kokkuvõttes algklasside õpilastel oli huvitavad näha erinevaid trikke, mida nad saavad ise kodus järgi proovida ning oma vanematele näidata.

Pille Lille

Kabala Lasteaed-Põhikool
Direktor

• pindpinevuse katse: ujuv kirjaklamber veega klaasis
  • valguse liikumise katse vedruga
Publiku muljed ja mõtted nähtust ja kuuldust:
"Kui mul läheb kodus midagi väikest kaduma, siis saan magnetiga üles otsida."
"Neid teadmisi läheb vaja, kui tahad edasi õppima minna, nt ülikoolis."
"Kodus kasutatakse magnetit külmkapi uksel."

Pille Lille

Kabala Lasteaed-Põhikool